30 C
Пловдив
понеделник, юли 14, 2025

Очаква се нов Закон за детското правосъдие: Модернизация и по-добър подход към децата в конфликт със закона

България е на прага на дългоочаквана реформа в системата на детското правосъдие. Проект на нов закон се очаква през есента, целящ да модернизира действащата уредба от 1958 г. и да въведе нова, съобразена с най-добрите европейски практики, рамка за работа с деца в конфликт със закона и с противообществени прояви.

Заседание на работната група и ключови приоритети

Първото заседание на работната група за изготвяне на предложения за законодателни промени се проведе в края на юни в Министерството на правосъдието. Националната мрежа за децата (НМД) е активен участник в тази група.

Георги Еленков, директор „Политики за децата“ и координатор на Мрежата за правна помощ към НМД, подчерта пред Радио София необходимостта от нова нормативна уредба. Според него тя трябва „да гарантира правата на децата, да създаде условия за навременна, индивидуализирана и подкрепяща намеса, както и за ефективна корективно-възпитателна подкрепа и ресоциализация на децата с девиантни прояви“.

Въпреки че не за първи път правосъден министър се ангажира с промяна на закона, Еленков изрази надежда: „Като че ли този път ситуацията е различна. Този път ангажиментът на министерството е по-категоричен, както и реакциите ни като обществени институции към противообществени прояви на деца и младежи. Така че да се надяваме до края на есента да имаме проект на нормативен акт. Най-важното за нас е да се постигне една цялостна реформа на системата за борба с противообществените прояви.“

Националната мрежа за децата очерта няколко основни приоритета за новия закон:

  • Изграждане на специализирани услуги за корективно-възпитателна работа с деца.
  • Откриване на центрове за възпитателен надзор.
  • Повишаване на капацитета на местните комисии за борба с противообществените прояви, на обществените възпитатели и други специалисти.
  • Разширяване на възможностите за предоставяне на психо-социална подкрепа и включване на децата в образователни и социални програми.

Цялостна реформа и индивидуален подход

Еленков поясни, че целта не е „да се взриви системата“, а напротив – работната група ще се запознае с всички добри практики по места. „Идеята е да се постигне цялостна реформа, да се засили капацитетът по места, да има най-сетне специализирани социални услуги за деца в конфликт със закона и индивидуален подход към тях“, посочи той.

Ефективност на сегашната система

Данните показват, че през 2024 г. общият брой малолетни и непълнолетни, заведени на отчет в детска педагогическа стая, е 8430, от които 1830 са малолетни и 6600 непълнолетни.

„За да подчертая колко неефективна е сега действащата система за реакция срещу проявите на деца в конфликт със закона, нека кажа, че едни от най-често прилаганите мерки по сега действащия закон са на първо място предупреждение, на второ място – поставяне под възпитателен надзор на родител, без да има подкрепа за родителя, и поставяне под възпитателен надзор на обществен възпитател,“ коментира Георги Еленков.

Именно реформата на системата срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни е един от ключовите застъпнически приоритети в област „Детско правосъдие“, върху който НМД са избрали да фокусират дейността си през следващата година. Тези приоритети са очертани и по време на тематичната работна група „Детско правосъдие“, която се провежда в рамките на Годишната среща на Мрежата в периода 13-15 юли в гр. Стара Загора, предава БНР.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук