5 C
Пловдив
петък, декември 6, 2024

Иран ще отмъсти, но на кого: атентатът усили страха от мащабна война

На шествието в памет на Касем Солеймани, убития командир на поделението за външни операции

 

© Reuters

На шествието в памет на Касем Солеймани, убития командир на поделението за външни операции „Ал Кудс“ на Революционната гвардия, 3 януари 2023 г.

Извънредна новина

Разберете големите новини в момента, в който се случват – директно в имейла ви.

Съветникът на иранския президент Мохамад Джамшиди посочи недвусмислено Израел и Съединените щати като отговорни за атентата с голям брой (вчера бяха 100, но след това властите ревизираха оценката) жертви и над 200 ранени Керман в южната част на страната. „Не се и съмнявайте, че ще платите висока цена за това престъпление и престъпленията, които сте извършили“, каза и президентът Ебрахим Раиси. Върховният водач, революционната гвардия и първият вицепрезидент Мохамад Мохбер се заклеха да отмъстят.

Това е най-кървавата атака, откакто Иран стана ислямска република през 1979 г. насам. Тя се осъществи по време на церемония в памет на ръководителя на поделението за външни операции на Революционната гвардия Касем Солеймани, убит от американски дрон на 3 януари 2020 г.

Публикации във водещи американски медии обаче показват опитите и на Вашингтон, и на Техеран да очертаят граници на ескалацията и да предотвратят разрастване на конфликта, докато продължават сблъсъците с верни на Техеран бойци в съседен Ирак, рязко увеличили се след началото на войната на Израел с ислямисткото движение „Хамас“.

САЩ обвиняват Иран, че подкрепя ливанската група „Хизбула“ и йеменските бунтовници хути (или хуси), предприели действия срещу Израел в знак на солидарност с „Хамас“, както и споменатите проирански милиции.

Увеличават се опасенията от по-мащабна война за Близкия изток, която може да замеси САЩ, пише „Ню Йорк таймс“. Както отбелязва и това издание, към някои от групите, например хутите, търпението се изчерпва; в случая с Иран обаче се полагат усилия за избягване на пряка ескалация. Възможно е с тях да са ангажирани и двете страни.

 

Над 300 убити и ранени в Иран след взривове на церемония в памет на Касем Солеймани

Над 300 убити и ранени в Иран след взривове на церемония в памет на Касем Солеймани

 

Настойчиво убеждаване

„Няма основания да се предполага, че Израел е причастен към експлозията, каза говорителят на Държавния департамент Матю Милър. Най-малкото много е рано да можем да кажем каква е причината.“

Събеседници на „Ню Йорк таймс“ от Европа и САЩ се съмняват, че Израел може да стои зад тази операция, предвид предишните атаки: по ирански учени, унищожаване на ракетни системи. Тези източници смятат, че зад атентата с две бомби, задействани през 15 минути, стои „Ислямска държава“ или друга терористична организация.

Причастност на „Ислямска държава“ не би била безпрецедентна в Иран. През 2022 г. най-малко 15 бяха убити, а 40 – ранени, в южния град Шираз. Екстремистката групировка пое отговорност и обясни, че на прицел били „сунити неверници“ (повечето иранци са шиити, но има и под 10% сунити).

„Ислямска държава“ обяви, че стои и зад двойни атентати от 2017 г. срещу парламента на Иран и гробницата на основателя на ислямската република аятолах Рухола Хомейни.

 

Насъскване

Според „Уолстрийт джърнъл“ Израел е заявил пред съюзниците си, че спецслужбите му нямат нищо общо с взрива в Керман.

Събеседници на вестника смятат, че който и да стои зад атаката, може да цели да насъска още повече Израел и Иран, след като напрежение вече предизвика ликвидирането на заместник-командира на „Хамас“, Салех ал Арури, според много издания, свързано с Израел, тази седмица. Възможно е и да са причастни ислямистки опозиционни групи в Иран според източниците на вестника, но те не предоставят доказателства за това твърдение.

 

Революционната гвардия на Иран изглежда уязвима, но и още по-опасна след атаката

Революционната гвардия на Иран изглежда уязвима, но и още по-опасна след атаката

В офиса на израелския премиер и в израелската армия не коментират официално. Но оценка, според която почеркът е повече на терористи, изразяват и американски анализатори, и неназовано длъжностно лице от САЩ пред Си Ен Ен: „Действително изглежда като терористична атака, като нещото, което сме виждали „Ислямска държава“ да прави. И доколкото знаем, това е основното ни предположение към момента.“

 

Разнопосочни сигнали

От тези публикации обаче следва и че Техеран също не би желал нова ескалация. Според „Ню Йорк таймс“ върховният водач на Иран аятолах Али Хаменей е поръчал на военното командване да прояви „стратегическо търпение“ и да избягва въвличане на страната в пряк сблъсък със САЩ.

Междувременно ултраконсервативният вестник „Кейхан“ посочи още сутринта Израел като отговорен за станалото. Имало много причини да се смята, че „ционистите (Израел – бел. ред.) са замесени в терористичните експлозии“. Ако не се вземели мерки, атентатът можел да се повтори и в Техеран.

„Вашингтон казва, че САЩ и Израел нямали никаква роля при терористичното нападение… наистина ли?“, написа Джамшиди, съветникът на президента Ебрахим Раиси, в Х (бившата „Туитър“). Изявлението му обаче продължава: „Отговорността е на американския и ционисткия режими, тероризмът е просто инструмент.“

Ирански държавни медии съобщиха по-рано днес и за стрелба в Керман, но Революционната гвардия впоследствие отрече.

 

Преливане в региона

Междувременно напрежението между САЩ и верни на Иран милиции в Ирак и Сирия не спада. Атаки по американски обекти се редуват по-често с удари от силите на САЩ по такива бойци от началото на войната в Газа (поне сто нападения са извършени по силите на САЩ).

Най-малко четирима бойци (сред тях високопоставен командир) са убити, шестима – ранени в удар с дрон по централа на една от групировките в източен Багдад, според източници от полицията и сигурността на „Ройтерс“ и „Ал Арабия“. Миналия месец САЩ нанесоха ответни въздушни удари, след като дронова атака от бойци остави американски военнослужещ в критично състояние, а други двама бяха ранени.

САЩ имат 900 военни в Сирия и 250 в Ирак, със заявени цели да подпомагат и съветват местните сили от коалицията срещу „Ислямска държава“, която не бе напълно заличена след разгрома в края на миналото десетилетие.

Междувременно САЩ активизират дипломатическите усилия за натиск върху ливанската група „Хизбула“, за да не се стигне до ескалация на конфликта. Според бившия главнокомандващ силите на НАТО в Европа адмирал Джеймс Ставридис вероятността за регионална война се увеличава от 15 на 30% и „още е относително ниска, но е по-висока от преди и, разбира се, е некомфортно висока“. Високопоставен американски служител пристигна на границата насред ожесточаване на обстрела с Израел в опит да охлади напрежението.

Защо Иран вероятно няма да нападне Израел (засега)

Защо Иран вероятно няма да нападне Израел (засега)

pin.newspoint.bg
Последни новини