Синдикатите, работодателските организации и държавата подновяват преговорите за определяне на минималната работна заплата (МРЗ) в България съгласно европейска директива.
Едно от основните предложения, което бизнесът ще внесе, е минималната заплата да се определя по икономически дейности, вместо да има единна ставка за всички. Това означава, че в различните сектори може да има различни минимални нива на възнаграждение, договаряни между синдикати и работодатели с посредничеството на държавата. Идеята е на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и предвижда възможността за около 20 различни минимални заплати, съобразени със спецификата на всеки бранш.
„Аналогични предложения имат и други работодателски организации, макар и с различни нюанси“, коментира изпълнителният директор на АИКБ Добрин Иванов пред „Телеграф“.
От своя страна синдикатите настояват минималната заплата да бъде обвързана с издръжката на живота, изчислявана от КНСБ на всяко тримесечие. Последните данни за третото тримесечие на 2024 г. сочат, че нетният месечен доход за нормален стандарт на живот е 1454 лв. за сам човек и 2616 лв. за тричленно семейство с едно дете.
В момента минималната заплата в България се определя по формула, заложена в Кодекса на труда – тя е 50% от средната брутна заплата за страната за последните 12 месеца. Според този метод за 2025 г. минималното възнаграждение е 1077 лв., което е с 15% повече спрямо предходната година.