8 C
Пловдив
събота, ноември 9, 2024

Новините от седмицата: Какво се променя в България от 1 януари; Нов търг за електрически влакове

Какво се променя в България от 1 януари 2024 г.

За първи път от две години насам България влиза в новата година с приет бюджет. Това обаче не е всичко важно, което влиза в сила от 1 януари 2024 г. Новата година, например, започва с рекорден ръст на минималната работна заплата – от 780 на 933 лв. Скокът е заради автоматизирания механизъм, който бе приет преди година, и който за първи път обвързва минималната работна заплата със средната брутна заплата за страната.

Най-голямата поръчка за нови влакове ще продължи с пряко договаряне

Държавната поръчка за доставка на 20 едноетажни електрически влака тип „push pull”, която бе прекратена през декември, ще продължи, но под друга форма. Министерството на транспорта ще се договаря пряко с отстранените две компании в търга на стойност 1.2 млрд. лв.

Най-голямата банка в Европа пуска конкурент на Revolut

HSBC Holdings Plc ще дебютира с приложение за международни разплащания, с което иска да се противопостави директно на доминиращата роля на финтех компании като Revolut и Wise Plc, които са събрали десетки милиони клиенти на дребно, предлагайки евтина обмяна на валута.

В последния момент: Компостиращата инсталация в Дупница беше открита

Поредна инсталация за компостиране и предварително третиране на битови отпадъци в България, изградена с помощта на европейски средства, беше открита – в местността „Спротива“, в землището на с. Джерман. Тя ще обслужва общините Дупница, Бобов дол и Сапарева баня. Проектът е финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.“

„Кристера“ строи нов завод за преработка на олио в Северна България

Агрокомпанията „Кристера“, част от борсовия холдинг „Агрия Груп Холдинг“, ще строи нов завод за преработка на слънчогледово олио в Северна България. Общата стойност на проекта е 75 млн. евро, като дружеството ще ползва 35 млн. евро заем от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). Средствата от него ще бъдат вложени в изграждането на базата и в закупуването на железопътни вагони за транспортиране на хранителни масла.

ООН прогнозира умерен растеж на българската икономика (графики)

На фона на мрачна глобална икономическа прогноза заради ескалиращите конфликти, мудна световна търговия, високи лихвени проценти и увеличаващи се климатични бедствия, Организацията на обединените нации прогнозира умерен растеж на българската икономика в следващите две години. Това става ясно от Доклада „Икономическото състояние и перспективи пред света 2024“.

Жп линия ще свърже Русе с румънското летище „Отопени“

От март 2024 г. румънският частен железопътен оператор Transferoviar Calatori ще обслужва директен маршрут, свързващ Русе с международното летище „Отопени“ в Букурещ. Румънското издание Romania Insider съобщава, че жп линията от граничния български град ще бъде през гара Гюргево и Букурещ Север. Маршрутът става възможен след модернизацията на линията Гюргево – Комана – Букурещ Север.

Делът на ВЕИ в България е паднал през 2022 г.

Делът на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) в брутното крайно потребление на енергия в България се е понижил с 0.35 процентни пункта на годишна база до 19.1% през 2022 г. Данните на Националната статистическа служба (НСИ) показват още, че делът на електроенергията, произведена от възобновяеми източници, е намаляла с 1.17 процентни пункта до 20.24%.

Желаещите да купят част от бизнеса на Atos се увеличават

Airbus започна преговори за придобиване на звеното за киберсигурност и данни на закъсалия френски технологичен гигант Atos. Ако бъде финализирана, сделката може да оцени бизнеса на компанията на 1.8 милиарда евро. Европейската самолетостроителна компания гледа към звеното за големи данни и сигурност на Atos, за да ускори дигиталната си трансформация и да подобри своето портфолио за отбрана и сигурност.

Европа спечели газовата война с Русия и тази зима

Дори в случай на студена вълна Европа не би трябвало да изчерпи запасите си от газ до пролетта. А пазарните цени на суровината са най-ниските от две години насам, по-ниски дори от тези преди атаката на Русия срещу Украйна. Така за втора поредна зима Европа печели газовата война, която Москва започна през пролетта на 2022 г. със спирането на голяма част от доставките за страните членки.

 

Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ