„Не искаш майка ти и баща ти да видят тези снимки. Гола си на тях. Как не ти беше неудобно да ми ги пуснеш? Вече са в мен и никога няма да ги изтрия. Като ги видят съучениците ти, ще стане страшно. Но хайде, няма да ги пускам, ако изпратиш още една. Спокойно, не плачи, нали сме приятели, пусни ми една последна…“
Схемата, по която действат педофилите в интернет, е заучена. Планът не е сложен, а стъпките са няколко – чрез фалшив профил се сприятеляват с детето, после печелят доверието му, като уж споделят само на него най-съкровените си тайни, а накрая го молят за снимки. Първо безобидни – в лице и в цял ръст, а накрая – голи. Следва и психическият тормоз – изнудване, че срамните фотоси ще видят бял свят, ако нямат още от тях. Накрая се стига до сексуални „представления“ – видеа, в които жертвите се снимат сами, докато следват точен сценарий от педофила какво трябва да правят с тялото си.
Само за юли тази година ГДБОП и в частност сектор „Престъпления срещу деца в интернет“ задържа трима педофили в района на Пазарджик. Освен че са принуждавали малчуганите да участват в провокативни снимки, те са им изпращали и файлове със сексуално насилие над техни връстници. Малките били на възраст между 9 и 11 години, а психологическият натиск върху тях – ужасяващ.
Още по-ужасяваща е статистиката на Националния център за безопасен интернет. 2023 г. се оказва рекордна за горещата им линия, на която получават 46 300 сигнала за киберпрестъпления срещу деца. В това число влизат сексуална онлайн експлоатация, фишинг измами, кражба на профили и лични данни, както и финансови злоупотреби с малчугани.
За първите 9 месеца до тях са подадени над 32 хил. сигнала – или 79% повече спрямо първите 9 месеца на 2022 г., обясниха от Националния център за безопасен интернет. Над 90% от сигналите са за онлайн сексуални посегателства.
Случаите са брутални, някои не се описват с думи поради жестокостта, упражнена върху децата, дори от разстояние. Заплахите, обидите и заканите са нечовешки. Манипулациите – също.
От центъра обаче сигнализират, че статистиката за първото тримесечие на тази година е не по-малко тревожна – получили са над 33 хил. сигнала само до март. С по-голямата част от жертвите днес работят психолози, а специалистите съветват – близка връзка с децата и приложения за родителски контрол над всичките им устройства.
Препоръчват, в случай че има доказателства за кибертормоз, той да бъде докладван като сигнал до администраторите на Facebook или Instagram. Те извършват проверка, когато установят, че потребител нарушава стандартите им, като извършва „малтретиране или тормоз, кражба на самоличност, директни заплахи, сексуално насилие и експлоатация“.