15 C
Пловдив
четвъртък, септември 19, 2024

3200 домакинства в Пловдив смениха печките с климатици, още 3800 чакат

Въздухът се подобрява – само 35 дни в годината има превишение на фини прахови частици, твърди зам.-кметът Иван Стоянов. С 10 млн. лв. елиминират “калните петна” чрез озеленяване

По-малко мирис на пушек от дърва и въглища ще се усеща през зимните месеци в Пловдив, след като 3200 домакинства изхвърлиха старите отоплителни уреди и получиха безвъзмездно климатици и печки с пелети. Първият проект за близо 14 млн. лева е реализиран и градските власти подготвят втори, който е на стойност 28 милиона и трябва да се осъществи в следващите 5 години. Двете станции, които мерят качеството на въздуха в града, отчитат, че превишението на фини прахови частици е 35 дни в годината, а не 150, както беше преди. Заместник-кметът по екологията Иван Стоянов е убеден, че втората подмяна на старите печки, която трябва да обхване още 3800 домакинства, ще стане по-бързо. И дава пример с първия проект, който беше изпълнен само за година и половина.

В момента гражданите могат да подават заявления в районните кметства и в общината, че желаят да получат екологични отоплителни уреди”, казва Стоянов. Вече има немалко запитвания, хората проявяват интерес. Всеки собственик на жилище подава декларация, че е съгласен да му бъде сменена старата печка с климатик. Следва проверка по документи. В случай че жилището е в съсобственост, останалите притежатели също трябва да дадат съгласие. След това общински служители посещават адреса и попълват протокол, в който описват какво е изложението на апартамента и колко отоплителни уреда има в него. Така се определя с каква мощност да бъде климатикът. Пътят от кандидатстването до реализирането не е кратък. Ако има много желаещи, с приоритет са тези, чиито жилища са разположени в зоните с най-мръсен въздух. Това обикновено е централната част. Не са малко обаче и тези пловдивчани, които трудно се разделят с печките на твърдо гориво. Стоян Василев беше струпал 5 кубика дърва на ул. “Преслав” в един от най-горещите дни на юли и ги прибираше за зимата. Пред “24 часа” каза, че за нищо на света не иска да се раздели с живия огън, макар той да му коства усилия, пренасяне на дърва, почистване на пепел и пари. “Ние с печките ли сме най-големият замърсител на въздуха в Пловдив”, пита той. Според шефката на дирекция “Екология” Василка Чопкова не навсякъде има техническа възможност за поставяне на климатици.

 

На сгради, които са паметници на културата, не може да се пробиват фасадите и да се окачват външни тела по тях. “Имаме опита от първия проект и можем бързо да приключим с втория. Така общо над 7000 комина в Пловдив ще спрат да бълват пушеци”, коментира Стоянов.

Опазването на въздуха обаче не се изчерпва само с тези мерки. Градската управа непрекъснато подменя старата техника на своите предприятия “Чистота” и “Градини и паркове”. В голямата си част тя е обновена с машини, чиито двигатели са евро 6. Преди да стане заместник-кмет, Стоянов беше директор в продължение на 8 години на “Чистота” и си спомня, че е заварил камиони по на 30 години. “Един сметовоз прави по два курса на ден, изпразвайки 120 контейнера с битови отпадъци, за да ги извози до депото. Когато машината е стара, това се отразява и на въздуха”, дава пример той. Догодина общината възнамерява да вземе на лизинг още нова техника за двете предприятия.

 

 

Голямо предизвикателство пред градските власти е преодоляването на така наречените кални петна. Има ги на много места. Това са участъци в междублокови пространства и улици, които през зимата тънат в кал, а през лятото генерират прах. Те трябва да бъдат превърнати в зелени площи с поливни системи. Облагородяването ще се финансира по оперативна програма на стойност 10 млн. лева. До 27 септември община Пловдив трябва да подаде своето проектно предложение до Министерството на околната среда и водите. “Всичко, което е източник на прах, трябва да бъде затревено и зелесено. Не могат да се изграждат паркинги и детски площадки на тези места”, предупреждава Стоянов. В момента се обследват терените, където ще се извърши облагородяването. Изискването е те да са общинска собственост. “Сушата зачестява, летата стават все по-горещи, което налага поливната система в Пловдив да бъде непрекъснато поддържана и обновявана”, допълва зам.-кметът. Той обаче дава пример с пространството около площад “Шахбазян”, което беше реконструирано по програмата “Региони в растеж”. Там се изгради и поливна система. “От 50 програматора, които пръскат тревните площи, 2/3 бяха изпочупени. Подменихме ги и сега работят.

Въпросът опира и до пазене от гражданите”, посочва Стоянов. И уверява, че догодина ще бъдат заложени още средства за поливни системи, тъй като все още в Пловдив може да се види как градинки се напояват от цистерни с маркучи. Има и пробив. До новопостроената и открита наскоро спортна зала “Дунав” е изграден резервоар за събиране на дъждовна вода, предназначена именно за поливане. В горещи страни като Гърция и Италия това се прилага отдавна. А в Пловдив климатът вече не е умерен, а по-скоро е субтропичен, което изисква още по-усилено напояване.

Предава: 24plovdiv.bg

Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук